İlham Kaynağı Film Önerileri

Suat Kardas
4 min readJan 2, 2022

--

IMDB’de öğretmenlerin ilham alması için 30 filmlik bir liste var. https://www.imdb.com/list/ls005141012/

Düşündüm ki bir liste de ben niye yapmayayım? Çok bilinen(Ölü Ozanlar Derneği, Billy Elliot, Whiplash gibi) filmleri koymadım. Zaten herkes izlemiştir onları diye tahmin ediyorum. Ben de çocuklarla/gençlerle çalışan herkesin ilham alacağını düşündüğüm bir seçki yaptım.

Buyrun:

Otomatik Portakal (A Clockwork Orange)

Tabii ki ilk sırada bir sinema dehası Kubrick var. Büyük hayranıyım ve her filmini öneririm. Otomatik Portakal ise eğitimcilerin mutlaka izlemesi gereken bir film. Film sosyopat bir gencin arkadaş grubu ile yaşından çok suça karıştıktan sonra hapishaneye düşme ve sonrasında rehabilitasyona alınma süreci anlatılıyor. Film eğitim, ceza ve rehabilitasyon kavramlarına ciddi bir eleştiri aynı zamanda.

Filmden bir replik: “Düşünmek akılsızların işidir, akıllılar ilham alır ve uygular.”

Beyaz Kurdele (The White Ribbon)

Michael Haneke’nin yazıp yönettiği filmi.

I. Dünya Savaşı öncesinde, Almanya’da bir kasabada geçen film bence çocuk eğitimi ile faşizm/Nazizim arasındaki gizli ilişkiye işaret eden mesajlar içeriyor.

Serçelerin Şarkısı (Song of Sparrows)

İran’lı yönetmenlerin sinema dilini çok seviyorum. Bir dünya yaratmaktaki ustalıklarını, oyunculukları, atmosferi, hikayeleri harika.

Macid Macidi de en sevdiğim yönetmenlerden. Serçelerin Şarkısı, çocukluk hayalleri, aile olmak, azim gibi kavramları çok güzel işleyen bir film.

Macidi’nin eğitimcilere önereceğim diğer güzel filmi de “Cennetin Çocukları”.

Belfast

2021 yılında gösterime giren bir Kenneth Branagh filmi. Film 1960'ların sonunda İrlanda’da geçiyor. Ortam İrlanda’da etnik/dini çatışmanın ortasında, bir işçi sınıfı mahallesinde yetişen bir çocuğun ve onun ailesinin hikayesini anlatıyor.

Benim filmden aldığım en güzel mesaj tüm zorlu yaşam deneyimlerine rağmen çocuklar zengin deneyimler devşirebiliyor. Son zamanlarda eğitimde sıkça konuştuğumuz “resilience” hakkında çok şey söylüyor bence.

Beş Vakit

Yönetmen Reha Erdem’in anlattığı en güzel masallardan biri bu.

Bir köyde büyüyen üç çocuğun büyüme sancılarını ve bu sancıların yetişkinlerle benzerliklerini Reha Erdem’in yarattığı pastoral ve masalsı atmosferde işleyen bir film.

Ekim Düşü (October Sky)

Yönetmenliğini Joe Johnston’ın üstlendiği 1999 ABD yapımı biyografik film. Filmin başrollerini Jake Gyllenhaal, Chris Cooper ve Laura Dern paylaşıyor.

Film bir madencinin oğlu olan Homer Hickam isimli bir gencin gerçek hikâyesine dayanıyor. Sovyet uydusu Sputnik 1in fırlatılışından çok etkilenen Homer’ın babasının karşı gelmesine rağmen amatör roket yapımı ile uğraşması ve sonunda bir NASA mühendisi olması sürecinde gerçekleşen olaylar anlatılıyor. (Vikipedi)

CODA

Bu sene izlediğim en güzel filmlerden biri.

Annesi, babası ve kardeşi duyma engelli bir genç kızın müzik yeteneğinin peşinden iyi bir müzik eğitimi almak için şehir dışına gitmekle, kalıp ailesinin toplumsal ilişkilerini kolaylaştırma arasında tercih yaparken yaşadıklarını anlatan dokunaklı bir hikaye.

Free Solo

Ne denebilir ki. Dağcı bir gencin müthiş bir azim ve başarı hikayesi. Kendi sınırlarımızı zorlamak, imkansızı başarmak, çaba, disiplin ve önemlisi de işbirliği ile ilgili çok önemli mesajlar barındıran bir belgesel film.

Kefernahum

Bir diğer müthiş azim hikayesi ama farklı. Mutlak yoksulluk ve şiddet içinde büyüyen bir çocuğun kendi yolunu bulma hikayesi. Mutlaka izlenmeli.

Aslan (Lion-Shir)

Saroo adında beş yaşındaki bir Hint çocuğunun, Kalküta sokaklarında evinin binlerce kilometre ötesinde kaybolma ve Avustralyalı bir çift tarafından evlat edinildikten 25 yıl sonra kaybettiği ailesinin izini sürme hikayesi. Gerçek bir hikayeden alınmış çok ilginç bir film.

(Başroldeki Dev Patel’in ünlü olduğu “Slumdog Millioner”ini herhalde izlemişsinizdir değil mi?)

The Class

Tek kelime ile müthiş bir film. 2008 Cannes Altın Palmiye ve Oscar sahibi. Okulun anlamı, sınıf dinamikleri, yetişkinlerin iktidarı, göçmenlik, pedagojik şiddet ve daha birçok konuda derin mesajlar var. Gençlerin oyunculuğu ayrıca müthiş.

--

--

Suat Kardas

#eğitim, #çocuk, #okul, #öğrenme, #siviltoplum, #sosyalinovasyontasarımı / suatkardas@gmail.com